piątek, 7 maja 2010

Podloga i podlogówka

Hejka!
Luzackie dni a ode mnie tez uslyszycie.
chyba ze dostane bana ;)

Podloga:

Poszukiwalem w internecie stron bractw rycerskich i gdy bylem gdzes w zamku w Gniewie to natrafilem na ciekawy link. Jakies male przedsiebiorstwo w Gniewie zajmuje sie produkcja tradycyjnych posadzek ceglanych. Wyglada ladnie prawda?
Bez problemu móglbym taka posadzke polozyc wiec mile panie kto pierwszy ten lepszy ;)

Przy ogrzewaniu podlogowym jakiekolwiek dywany czy wykladziny sie nie nadaja pozostaja tylko kafle, kafelki, klinkier, kamien, cegla i tym podobne. Nawet posadzka drewniana lub drewnopodobna znacznie obniza efektywnosc ogrzewania podlogowego. Mozna to wykorzystac w sypialniach gdze warto miec pare stopni mniej niz w pomieszczeniach dziennych.



Teraz troszke o podlogówce:

Ogrzewanie podlogowe i Legallet sa to dwa zasadniczo rózniace sie systemy.

Tradycyjne tzw. niskotemperaturowe ogrzewanie podlogowe jest to dluuuga cienka rurka zyg-zakiem polozona na stropie i zalana specjalna wylewka ok 6cm. W tej rurce przeplywa woda o temperaturze max 35stopni.

Legallet jak widac na dawniejszych zdjeciach na blogu sa to grube rury w grubym stropie przez które przeplywa powietrze. Rurki te schodza sie do 2 'skrzynek'- agregatów gdzie to powietrze jest nagrzewane. Aby to powietrze nagrzac nalezy te agregaty zasilic goraca woda okolo 60stopni z pieca lub z kominka z plaszczem wodnym. Alternatywnie agregaty te sa wyposazone w grzalki elektryczne 4000W -bardzo energochlonne.

Czyli legallet musi byc zasilany goraca woda podobnie jak grzejniki do 70stopni.

Pompa ciepla a podlogówka:

Pompy ciepla, aby byly oplacalne, dzialaja w temperaturze zasilania 35-38stopni dla tego dostosowane sa do normalnej podlogówki a nie do legalletu ani do grzejników.

TUTAJ link do swietnie spozadzonego szczególowego wykazu sezonowych kosztów grzania kilku uzytkowników pomp ciepla. Tylko pozazdroscic co nie?! Prosze zauwazyc ze w opisie instalacji kazdy ma calosc podlogówke, z wyjatkiem pierwszego pana który ma ''na górze niestety grzejniki''. Dane sa prawdziwe, tak sie sklada ze z paroma panami prowadzilem dyskusje proszac o rady i opinie. Problem pana nr1 z grzejnikami jest taki ze sa zasilane 35stopniami z pompy i nie grzeja. Mieszka z trzema kobietami a musial sie biedny dogrzewac elektrycznie a w krótce bedzie wywalal grzejniki, kafelki i posadzke zrywal i kladl podlogówke. A wszystko przez wykonawce domu który spapral projekt i wpuscil go w maliny.

Kazdy producent pompy ciepla podaje wspólczynnik efektywnosci COP zazwyczaj ponizej 4
co oznacza ze za 100zl energii elektrycznej pompa oddaje 400zl ciepla.
COP przez producenta jest zawsze podawany przy temperaturze na ladowaniu 35stopni Wtedy wlasnie wydajnosc pompy ciepla jest duza i dla tego sa one takie drogie.
Na dodatek podlogówka ma duza bezwladnosc cieplna czyli 'napompowana' w nocy przy taniej taryfie oddaje cieplo za dnia co jest bardzo waznym elementem obnizenia kosztów.



Pompa Ciepla a Lubiczówka:

1. Oczywiscie pompy ciepla moga pracowac na maxymalnej temperaturze ok55 stopni (nadal za malo ) ale wtedy ich efektywnosc (COP) spada drastycznie - koszty pradu rosna.
2. (Legallet co prawda ma) ale grzejniki w przeciwienstwie do podlogówki nie maja bezwladnosci cieplnej tzn. nie mozna nagrzac ich w nocy przy taniej taryfie by oddaly cieplo za dnia. Grzejniki przestaja grzac po 10 min wylaczenia zródla ciepla. Pompa bedzie musiala chodzic non-stop przy 24-godzinnej taryfie- koszty pradu rosna.

Z tych dwóch powodów w Lubiczówce koszty grzania pompa ciepla beda porównywalne z kosztami palletu - na jedno wychodzi.
Z ta róznica ze za instalacje pompy ciepla krzykna conajmniej 50 000zl a piec na pallet 12 000zl
Do tego trzeba dodac koszty reszty hydrauliki które przygotowal pan Darek, i przy pompie ciepla calosc niemal stuknie do 100k

Pan Darek zapewne sklanial by sie do instalacji pompy ciepla, ale z w/w wzgledów z których sobie zdaje sprawe zapewne duzo lepiej niz ja, w projekcie zaproponowal piec na pallet.

Moim zadaniem bylo dokonac obliczen i doradzic tak aby bylo najtaniej. Ja nie pracuje dla zadnej firmy instalujacej systemy grzewcze aby jakis produkt doradzac. Jestem zwolennikiem alternatywnych sytemów, ale nawazniejsze przemawia przezemnie zdrowy rozsadek i obnizenie kosztów.

P.S no dobra z tym rozsadkiem to moze przesadzilem ;)

Ewentualna pompa ciepla w Ceail Me Failte:

I tutaj mala rada dla Joanny i Colina. Jesli zdecydowlibyscie sie na pompe ciepla to warto by podjac ta decyzje jak najszybciej i poinformowac o tym firme budujaca dom aby uwzglednili to w projekcie. I naniesli odpowiednie poprawki.

Bo jesli w tym ukladzie pan L czy pan X w Prompacku proponuje pompe ciepla do Lubiczówki to albo niema zielonego pojecia albo po prostu go to nie interesuje. A spytac sie jakiejkolwiek firmy instalujacej pompy ciepla to oczywiscie ze powiedza TAK JAK NAJBARDZIEJ.

Pewno pani Rosi juz peka glowa napompowana tymi informacjami. Uwazam ze firma a moze i nawet kierownik budowy zachowali sie nieladnie zostawiajac takie decyzje na takim etapie naszemu kochanemu inwestorowi. I w rezultacie wprowadzajc w blad i narazajac na zbedne koszta. Ale wiadomo Prompack wspólpracuje z Legalletem, Legallet z termogolov a na uklady nie ma rady.

Buziaków sto
dawid

8 komentarzy:

  1. Dawid - pompę może i złą znalazłam, ale i tak, po moim trupie, pieca nie bedzie, bo nie bedę targać w zębach i po schodkach paczuszek po 35 kg! Bedzie pompa i tyle! Ale pompa, o której dopiero napiszę, bo narazie nie mam o niej zielonego pojecia, a prowadze rozmowy na ten temat od wieczora. Bedzie grała z Legalettem. Szczegóły, nazwy i wszelkie info bedę mieć nieco później. Teraz oni (Legalett i Promopack) są na targach w W-wie. Wrócą, to powiedzą.
    A płytki są fajne! A ceny jakie? A link do nich jaki?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jestem w 100% za pompami ciepla zawsze, tylko odpowiednio zaprojektowanymi i oczywiscie jak kogo stac.

    Nie ma co podejmowac decyzji ze pieca nie opierajac sie na tym ze paczki po 35 kilo targac co jest nie prawda.
    Prosze tylko spojzec na systemy skladowania palletu

    http://www.pelet.com.pl/Instalacje/miejca-skladowania

    Przyjezdza cysterna wsypuje 5 ton palettu do zbiornika i tyle go widzieli. Z 1 tony palletu wychodzi 20 litrow popiolu.

    OdpowiedzUsuń
  3. No, popatrz jaka mądrala! (A=D)! Dawaj wymiary tego pojemnika, bo tak sie moze zdarzyc, ze piec wejdzie do piwnicy, a pojemnik nie, bo za waskie beda schody :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mi chodzi o ten pojemnik zewnetrzny kopie sie dziure na zewnatrz domu do ktorej wchodzi pojemnik plastikowy poloczony z piecem rura.

    Jeszcze tylko jedna sprawa z pompami o ktorej moga w prompacku zapomniec uprzedzic.

    Kolektor poziomy nalezy wykonac na dzialce na conajmniej 2 razy wiekszej powierzchni niz powierzchnia grzewcza. czyli do 500mkw. Na tej powierzchni ani w poblizu nie mozna klasc utwardznych gruntow np kostki brukowej itp. Ale co najwaznejsze NIE MOZNA SADZIC ZADNYCH DRZEW ANI KRZEWOW bo kozenie moga uszkodzic kolektor.

    Alternatywnie mozna wykonac odwierty na 190metrow w glab. Ale wtedy trzeba miec pozwolenia gminy, geologa ktory wybada czy nie ma studni glebinowych (pobliskie jeziora). zatrudnienie samej wiertnicy to jakies 20 tys zlotych.

    OdpowiedzUsuń
  5. moje zeglowanie po internecie mowi mi ze pompy ciepla daja temperature rzedu 65 stopni, chocby do mycia [powietrze woda] ,ktora sam polecales zamiast paneli dachowych. pompa ciepla tak - tylko jaki typ - powietrze woda, preferuje czy solankowe z kopaniem sond lub rozkladem instalacji pod ziemia. mama jest w kontakcie z legaletem ktory zaklada sobie pompe u siebie .jest to produkt szwedzki, nie ujety w internecie, zobaczymy. komin bedzie mozna wykorzystac jako wentylacje, a obecnego bledu nie powtorzy sie u jo. na gorze musza byc grzejniki, bo podloga jest drewniana, w piwnicznych izbach mozna zakladac podlogowke bo nie ma tam wylewki, a wysokosc jest prawie 2.80, wiec roznica 10 cm nie gra roli. i tak cala akcja rozpocznie sie z Twoim przyjazdem. Jesli nie pojde w rejs, to bedziemy walczyc razem i tak licze na twoje dobre rady bo dla mnie ta dziedzina jest obca.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zgadza sie pompa Vitocall 160 do podgrzewu wody do mycia podgrzewa wode (wg producenta) do 55 stopni i do 65 przy dogrzaniu zintegrowana grzalka elektryczna. Ale jest to pompa, która uzywa cieple powietrze obiegowe Z WNETRZA DOMU a nie mrozne z zewnatrz dzieki temu utrzymuje w miare wysoki poziom efektywnosci.
    Pozatym pracuje tylko przez pare godzin nocnych podgrzewajac 300l wody, która sie zurzywa w przeciagu dnia. Do ogrzewania domu sie nie nadaje bo poprostu wyssala by cale cieplo z domu by je pózniej zwrócic.

    Oczywiscie ze pompy ciepla moga dzialac w 50-55 stopniach ale jaki jest wtedy wspólczynnik efektywnosci? Tego zaden producent nie podaje bo to niema sensu. Zreszta informacje producentów mozna o kant Jowisza, prosze spojzec na prawdziwe dane prawdziwych uzytkowników na linku w poscie. Wszyscy maja calosc podlogówke na 35stopni. Skoro na pietrze musza byc grzejniki to juz na pewno nie ma nad czym sie zastanawiac.

    Taka jest sytuacja z pompami na dzis, jesli szwedzi wymyslili uzedzenie naginajace zasady termodynamiki to czemu nie, mozna spróbowac. Tylko za jaka cene?

    OdpowiedzUsuń
  7. Zycie jednak jest piekne....! Te cudowne pompy, piece i kolektory! Jak bez nich byloby smutno!

    OdpowiedzUsuń